GEBZE EFOR SPOR KULÜBÜ

GEBZE EFOR SPOR KULÜBÜ

   Vücut ve kafa yetileri eğitimiyle birlikte eğlence de sağlayan işlerdir. Avcılık, atıcılık, binicilik, denizcilik, atletizm, basketbol, futbol, güreş, kayak, tenis, voleybol, yelken, kürek sporun çeşitli kollarıdır. Spor, eski Yunanistan'da gelişmeye başladı. O çağ eğitiminde geniş yeri olan spora büyük önem verilirdi. Dört yılda bir düzenlenen «Olimpiyat Oyunları» nda gençler birbirleriyle yarışırlardı. Eski Roma'da spora verilen önem sadece gençleri savaşa hazırlamaktı. Ortaçağ'da da aynı amaç güdülürdü. Ancak soylu kimselerin çocukları binicilik, kılıç ve av sporu yaparlardı.

Türkler, spora daha Orta Asya'da yaşadıkları çağlarda önem vermeye başlamışlardı. Avcılık, binicilik, okçuluk, güreş, koşular, ağırlık kaldırma ve atma, cirit gibi sporlar Türk boylarının yaşama gücünü tazeleyen birer gelenekti. Osmanlı İmparatorluğu çağında da at meydanları, ok meydanları, okçu ve pehlivan ocakları kuruldu. Yeniçerilerin eğitiminde geleneksel spor çalışmalarına önem verilirdi. Bugünkü anlamıyla spor, ancak 19. yüzyılın ikinci yarısında başladı. Modern Olimpiyat oyunlarının düzenlenmesiyle gençler arasında spor hevesi canlandı.

Kulüpler kuruldu, takımlar meydana getirildi* yarışmalar düzenlendi. Bugün uluslararası yakınlaşmalarda spor karşılaşmalarının büyük önemi vardır. Sporun çeşitleri çoktur. Bunların bazıları takım halinde, bazıları da tek kişi olarak yapılır. Futbol, basketbol, beyzbol, hokey, polo, rugby gibi sporlar takım sporudur. Bisiklet, atletizm, binicilik, okçuluk, atıcılık vb. ferdi yani tek başına yapılan sporlardır. Takım sporu toplum için çalışmanın zevkini aşılar, kişilikten fedakarlığı öğretir. Ferdi sporlar ise kendine güveni artırır.

Sporu zevk için yapanlara amatör sporcu, meslek haline getirip, bundan para kazananlara ise profesyonel sporcu denir. Spor yönetmeliklerine göre amatör ve profesyonel sporcuların gösterileri ve faaliyetleri birbirinden ayrılmıştır. Spor aynı zamanda geniş ölçüde turizm sanayiini de destekleyen bir kaynaktır. Milletlerarası müsabakalar, tarihi ve turistik yerlerin, sporcuların ve seyircilerin ziyareti aracılığıyla yurtdışında tanıtılmasına sebep olmaktadır.

Tarih : [ 16 Mayıs 2018, 19:07 ] Okunma : [ 1227 ]

İLETİŞİM

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TEL        : 0 (532) 706 37 75

ADRES  : Mustafapasa Mahallesi Bagdat Caddesi No: 533-D Gebze/KOCAELİ

BRANŞLARIMIZ : BOKS, SUMO, SAMBO, WUSHU, KİCKBOKS, MUAYTHAİ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------